preloader
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Urząd Gminy Łączna

Szanowni Państwo !

Uchwała Rady Gminy Łączna z 30 maja 2019r. dotycząca zmiany stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych stała się przedmiotem wielu dyskusji i uwag kierowanych do samorządu gminy Łaczna. Pragnę wyjaśnić kilka podstawowych elementów, decydujących o tym, dlaczego opłaty śmieciowe musiały wzrosnąć.
Powód podwyżek!
Wysokość opłaty jest bezpośrednio uzależniona od cen ustalonych w drodze przetargu, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych w celu wyłonienia wykonawcy usługi odbioru śmieci z terenu gminy.
Problem wysokich opłat za śmieci dotknął wiele samorządów w Polsce i niestety nie ominął gminy Łączna. Ustawa śmieciowa regulująca gospodarkę odpadami zabrania gminie zarabianie na śmieciach, ale też nie pozwala na jej finansowanie przez Gminę z innych źródeł.
Obowiązujące nowe wyższe stawki nie wynikają ze złej woli samorządów, lecz przede wszystkim ze zmieniających się przepisów i wzrostów cen, na które samorząd nie ma wpływu.
Otrzymujemy od mieszkańców sugestie, żeby w ramach tych nowych stawek, śmieci odbierane były 2 razy w miesiącu.
Szanowni Państwo – w przetargu, który został rozstrzygnięty, określone zostały szczegółowe warunki odbioru śmieci, które określają, że odpady odbierane są raz w miesiącu. Gdybyśmy chcieli to zmienić – musimy ogłosić nowy przetarg.
Umowa, którą obecnie będziemy realizować dotyczy jednego roku. Jeśli kolejny przetarg za rok wyłoni wykonawcę, który zaproponuje niższa cenę na odbiór śmieci, stawki podatku śmieciowego zostaną obniżone.  

 

 Wójt Gminy Łączna
Romuald Kowaliński

                                                                                                                                                                                            

Numery kont bankowych:

Opłata za śmieci: 

68 8520 0007 2003 0029 4018 0019

Pozostałe podatki: 

69 8520 0007 2003 0029 4018 0001

ZGK - opłata za wodę i ścieki: 

64 8520 0007 2003 3000 3091 0001

Projekty realizowane z Funduszy Europejskich

ue1

Mapa gminy

37

Halo Łączna

szop

wirtualny swiat

tvs logo bottom

FPWS logo m

akademia przedsiębiorczości

Akademia Przedsiębiorczości

bip

logotekstura bez tła

Kalendarz wydarzeń