
OSTRZEGAMY! od godz. 20:00 dnia 08.07.2025 do godz. 20:00 dnia 10.07.2025 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów od 80 mm do 100 mm, a miejscami do 140 mm. Suma opadów prognozowana na noc 08/09.07 wynosi od 25 mm do 50 mm, miejscami do 60 mm, na dzień 09.07 – od 30 mm do 50 mm, a na noc 09/10.07 – od 10 mm do 30 mm. Możliwe burze i podtopienia. Osoby, u których dochodziło w poprzednich latach do podtopień proszone są o prewencyjne zabezpieczenie swoich budynków przed ewentualnym zalaniem. Zabezpieczenie okien, w tym okien piwnicznych, na terenie swoich posesji i obejść. Sprawdzenie, udrożnienie i oczyszczenie systemów odprowadzania wód opadowych tj. rowów, przepustów, cieków wodnych itp. Unikanie zbliżania się do wezbranych rzek i innych zagrożonych terenów.
Apelujemy o słuchanie komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnych mediach, zabezpieczenie wartościowych rzeczy (dokumentów) i ulokowanie w wyższych kondygnacjach, przygotowanie latarek, prowiantu, wody, naładowanie telefonu komórkowego, pojazdy i inny wartościowy sprzęt z terenu posesji przestaw w bezpieczne miejsce, zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom domowym i gospodarskim.
Wszelkie przypadki, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie zgłaszać służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Jak zachować się w trakcie burzy?
NAWAŁNICE Z PIORUNAMI I GRADOBICIEM, JAKIE CORAZ CZĘŚCIEJ NAWIEDZAJĄ POLSKĘ, MOGĄ BYĆ BARDZO GROŹNE. WARTO WIĘC WIEDZIEĆ JAK JE BEZPIECZNIE PRZECZEKAĆ.
Do niedawna na terenie Polski gwałtowne wichury pojawiały się z rzadka, a tornada czy trąby powietrzne niemal w ogóle. Ich częste występowanie, zdaniem meteorologów, to wynik stałego ocieplania się klimatu w ciągu ostatniego stulecia. W atmosferze jest coraz więcej energii, co sprawia, że przemiany fizyczne są bardziej dynamiczne, a zjawiska atmosferyczne coraz gwałtowniejsze.
Gdy nadciąga burza, najbezpieczniej jest w domu. Ale i tu lepiej od razu pozamykać okna. Trzeba też wyłączyć urządzenia elektryczne i powstrzymać się od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd, np. rur, kranów czy kaloryferów.
W GÓRACH
Im niżej, tym bezpieczniej. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce i zauważysz, że nadciąga burza, próbuj zejść jak najniżej. Wyjmij z plecaka przedmioty metalowe, komórkę, MP3 i odłóż je daleko od siebie (tak samo zrób, gdy burza spotka cię w innych miejscach). Przykucnij ze złączonymi nogami na plecaku czy kurtce, osłoń głowę i czekaj, aż przejdzie nawałnica. Jeśli jest was więcej, nie siadajcie obok siebie, nie trzymajcie za ręce, nie opierajcie o skały.
NA POLU LUB ŁĄCE
Gdy jesteś na otwartej przestrzeni, nie biegnij. Jeśli musisz się przemieścić, rób to powoli. Staraj się nie być najwyższym punktem w okolicy. Jeśli znajdziesz zagłębienie w ziemi, przykucnij w nim i tam przeczekaj burzę.
NAD WODĄ I W WODZIE
Jak najszybciej wyjdź na ląd i oddal się od rzeki czy jeziora na co najmniej kilkanaście metrów. Woda ściąga pioruny i przewodzi prąd. Jeśli jesteś na łódce, płyń jak najszybciej do brzegu.
W MIEŚCIE
Nie stawaj pod drzewami, masztami czy latarniami. Oddal się od torowiska tramwajowego. Nie kryj się przy przystankach, które mają metalowe konstrukcje. Albo wsiądź do autobusu, albo idź wolno chodnikiem.
W LESIE
Jak najszybciej znajdź polanę lub drogę i tam przykucnij. Postaraj się znaleźć miejsce jak najdalej od drzew, w które mogą bić pioruny.
W SAMOCHODZIE
Zamknij drzwi i okna. Jeśli piorun uderzy, prąd spłynie po karoserii. Zatrzymaj się na poboczu, z dala od drzew i linii energetycznych, które mogą się przewrócić.