Postanowieniem z dnia 27 marca 2024 r. Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach pozytywnie zaopiniował likwidację Szkoły Podstawowej w Zaleziance.
Zgodził się z argumentami samorządu Gminy Łączna i potwierdził, że proponowana zmiana organizacji edukacji nie spowoduje negatywnych konsekwencji w zakresie warunków edukacyjnych i dostępu do edukacji. Pan Kurator podkreślił, że argumenty Gminy dają podstawy do wniosku, że w wyniku likwidacji warunki edukacyjne i rozwojowe nie tylko nie pogorszą się ale w wielu aspektach będą mogły ulec poprawie.
Aktualnie do Szkoły uczęszcza 13 uczniów i trójka dzieci do oddziału przedszkolnego.
Zasadniczą przyczyną podjęcia uchwały o likwidacji Szkoły jest konieczność dostosowania istniejącej sieci szkół w gminie do aktualnej i przyszłej, ale znanej organowi prowadzącemu sytuacji demograficznej:
- w 2020 roku - 40 urodzeń w całej Gminie Łączna
- w 2021 roku – 36 urodzeń,
- w 2022 roku – 25 urodzeń,
- w 2023 roku – 28 urodzeń.
W 2015 roku urodziło się 370 tys. dzieci , natomiast w roku 2023 - 272 tys. W całym kraju, nie tylko w naszej Gminie mamy coraz mniej uczniów.
Likwidacja Szkoły Podstawowej w Zaleziance jest przedsięwzięciem najbardziej optymalnym w stosunku do uwarunkowań demograficznych, społecznych i ekonomicznych.
Pozwoli to też na właściwe wykorzystanie budynku dla innych potrzeb środowiska lokalnego.
W związku z utrzymywaniem się negatywnych czynników demograficznych na obszarze całej Gminy, wobec braku perspektyw na znaczącą zmianę niskich wskaźników urodzeń, obserwując natomiast szybkie starzenie się społeczeństwa koniecznym staje się reorganizacja funkcjonalności budynku, jego remont kapitalny pod kątem szerokorozumianej polityki senioralnej. Jej efektem w najbliższym okresie będzie stworzenie w tym obiekcie gminnego centrum rehabilitacji i domu dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Plany te wynikają z twardych danych demograficznych i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców.
Pierwsze kroki w tym kierunku Wójt Gminy Łączna poczynił już w dniu 29 grudnia 2023 roku wykreślając z ewidencji Niepubliczne Przedszkole Mali Odkrywcy.
Z uwagi na fakt, że nastąpiło faktyczne zaprzestanie procesu kształcenia w tym Przedszkolu przez okres przekraczający 3 miesiące – zgodnie z art. 169 ust. 1 pkt 5 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe obligowało to organ ewidencyjny do wykreślenia wpisu do ewidencji, w przypadku gdy placówka zaprzestała działalności przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Po tych czynnościach w dniu 14 lutego 2024 roku Wójt Gminy wydał Zarządzenie w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości przeznaczonych do oddania w użyczenia.
W związku z planowanym uruchomieniem centrum rehabilitacyjnego w tych pomieszczeniach Rada Gminy podjęła decyzję o sfinansowaniu likwidacji tzw. „ barier architektonicznych”. W najbliższych dniach w tej sprawie skierowane zostanie pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Planowany gabinet udzielałby świadczenia medyczne w rodzaju fizjoterapia ambulatoryjna ,a tuż po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nasi mieszkańcy będą mieć możliwość bezpłatnego korzystania z zabiegów takich jak :
1. Fizykoterapii
2. Kinezyterapii
3. Krioterapii
4. Światłolecznictwa
5. Masażu leczniczego
6. Hydroterapii
Dotychczas nasi mieszkańcy zmuszeni są dojeżdżać na zabiegi do sąsiednich gmin, co pociąga za sobą dodatkowe koszty, czas i odległe terminy realizacji usług.
Szczegółową ofertę zabiegów rehabilitacyjnych świadczonych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia poznamy niebawem.
Uruchomienie tej działalności pozwoli na zatrudnienie przez wybrany podmiot miejscowych specjalistów z powyższymi kwalifikacjami jak również personelu pomocniczego i obsługowego.
O dalszych szczegółach tego przedsięwzięcia będą Państwo informowani na bieżąco.
foto: Anna Ściwiarska