preloader
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Urząd Gminy Łączna

W ramach świętowania dnia bez opakowań foliowych Wójt Gminy przygotował dla mieszkańców bawełniane, ekologiczne torby z hasłem „Tylko Wy(Łącznie) ekologicznie”. Aby dostać torbę należy w dniu 23.01.2024 przyjść do Urzędu Gminy, a w zamian pracownicy wręczą chętnym bawełnianą torbę.

foliowe

W latach 60-tych minionego stulecia zrewolucjonizowały sposób pakowania, a współcześnie ten „wynalazek” przynosi ogromne szkody zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. W Dniu bez Opakowań Foliowych zastanawiamy się, czym zastąpić wciąż popularne opakowania z tworzyw sztucznych?

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych „siatek” ! Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne. Sukcesywnie spadają światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik do produkcji między innymi toreb.

Torby i opakowania foliowe są dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Szacuje się, że na jeden kilometr kwadratowy oceanu przypada dziś 13500 kawałków plastiku. Co roku tysiące zwierząt zaplątuje się lub zjada kawałki odpadów, co staje się przyczyną ich śmierci. Szacuje się, że do 2050 roku około 99 procent morskich ptaków będzie mieć w żołądku plastik.

Problemu nie rozwiązują torby biodegradalne. Torby te rozkładają się wprawdzie dwa lata zamiast kilkuset, ale efektem tego rozkładu są często mikrocząsteczki zanieczyszczające w jeszcze większym stopniu glebę, atmosferę i wody.

Są kraje, w których występuje całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych, np. Australia, Indie, Alaska, Japonia, czy kilka regionów Francji. Inne kraje wprowadziły podatki na te opakowania.  

Według ostatnich badań statystycznych Polak w ciągu roku korzysta z około 490 foliowych torebek jednorazowych oraz z 300 toreb na zakupy. Polska produkuje około 55 tysięcy ton odpadów opakowań foliowych, a przeciętny Polak około 15 kg. Odpady z plastiku zajmują około 15% objętości polskich wysypisk. Niestety trafiają też do domowych pieców, a w trakcie spalenia tworzyw sztucznych powstają bardzo toksyczne, rakotwórcze dioksyny i furany (w domkach jednorodzinnych opadają w promieniu 30 m od miejsca - czytaj komina - ich emisji).

Aby zmniejszyć zużycie plastiku, zmieniajmy swoje nawyki.

  • Zabierajmy na zakupy własne wielorazowe torby, jedną nośmy zawsze przy sobie na codzienne zakupy, które robimy np. w drodze z pracy. Na większe zakupy zabierajmy większą ilość toreb.
  • Prośmy w sklepie, by sprzedawcy nie pakowali każdej rzeczy w osobną foliówkę.
  • Wybierajmy produkty jak najmniej opakowane.
  • Drugie śniadanie czy obiad zabierajmy w wielorazowych pudełkach.
  • Zamiast wyrzucać, odkładajmy czyste i niezniszczone foliówki i wykorzystujmy je powtórnie, zamiast korzystać z nowych.
  • Segregujmy odpady. Torebki czy opakowania, powinny trafić do kosza na plastik, a nie do zwykłego kosza z innymi śmieciami.

Numery kont bankowych:

Opłata za śmieci: 

68 8520 0007 2003 0029 4018 0019

Pozostałe podatki: 

69 8520 0007 2003 0029 4018 0001

ZGK - opłata za wodę i ścieki: 

64 8520 0007 2003 3000 3091 0001

Wpłać podatek lub opłatę on-line

Projekty realizowane z Funduszy Europejskich

ue1

dofinansowanie polska

Dofinansowanie z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

infolinie pomoc

flaga ua

gis

Mapa gminy

tvs logo bottom

FPWS logo m

akademia przedsiębiorczości

Akademia Przedsiębiorczości

bip

logotekstura bez tła

czyste powietrze logo