Od dnia 1 stycznia br. Szkoła w Zaleziance finansowana jest ze środków własnych Gminy. Do aktualnie zatrudnionych nauczycieli zastosowanie mają przepisy ustawy - Karta Nauczyciela oraz Uchwały Nr XXXII/41/2009 Rady Gminy w Łącznej z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Łączna, z późniejszymi zmianami, wg których Gmina przekazuje Szkole środki na wynagrodzenia pracowników pedagogicznych. Koszty realizacji wszystkich zadań statutowych jednostki od 2023 roku - jej utrzymania i funkcjonowania ponosi Gmina Łączna.
Jednakże, Gmina nie jest uprawniona do regulowania należności, a zwłaszcza zaległości z umów i podpisanych przez Stowarzyszenie porozumień, których nie jesteśmy stroną czy płatnikiem. Taka sytuacja miała miejsce z nieuregulowaniem należnych płatności za:
- węgiel,
- ZUS,
- energię elektryczną.
Pomimo wsparcia ze strony Urzędu nie jest możliwym podpisanie cesji i przejęcie umowy wraz ze zobowiązaniami przez Gminę Łączna bez wcześniejszego uregulowania zaległości narastających na koncie Stowarzyszenia od grudnia 2022 roku. Sytuacja taka nie miałaby miejsca w sytuacji kiedy tuż po rozwiązaniu umowy na prowadzenie szkoły Stowarzyszenie poczyniłoby kroki w celu wypowiedzenia wcześniej podpisanych zobowiązań bądź przeprowadzenia cesji na Gminę za obustronną zgodą.
Poniżej skany ostatniej korespondencji z nowym Zarządem Stowarzyszenia w sprawie opłat za energię elektryczną.
W owym czasie Wójt Gminy przedstawił propozycję złożenia przez Stowarzyszenie oferty na realizację zadania publicznego z kwotą dofinansowania do 10 tys. zł. Dotacja taka pozwoliłaby uregulować powyższe zaległości - niestety do dnia dzisiejszego władze Stowarzyszenia nie skorzystały z tej formy pomocy.
Cesję ( czyli przejęcie praw Stowarzyszenia i ciągłość umowy) na zakup energii elektrycznej do szkoły ostatecznie Gmina i Stowarzyszenie podpisały z firmą Axpo Sp. z o.o. w maju br. Oprócz uregulowania należności ze sprzedawcą energii pozostawały jednak jeszcze zaległości w opłatach u dostawcy energii tj. PGE Dystrybucja. Ze względu na brak reakcji ze strony Zarządu Stowarzyszenia jako płatnika i strony umowy, PGE zdecydowała się odciąć dopływ energii elektrycznej do budynku szkoły. Za zgodą Wójta Gminy Łączna uregulowano ciążące na Stowarzyszeniu zadłużenie z roku 2022 - 2023, wskutek czego PGE w trybie natychmiastowym wznowiło dostawy energii. Tylko dzięki działaniom Gminy i uregulowaniu zaległych faktur było możliwe natychmiastowe przywrócenie zasilania.
Takie postępowanie doprowadziło do niepotrzebnych napięć w środowisku lokalnym i jest nadal niepożądane.
Podobną opieszałość obserwujemy z nowymi władzami Stowarzyszenia i z osobami, które zrzekły się swoich funkcji w Zarządzie jeszcze w 2022 roku. Zgodnie z art. 22 ustawy o KRS wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, czyli także wtedy, gdy już zarejestrowana w KRS organizacja zgłasza do rejestru zmiany, np. w składzie Zarządu, statucie, zmianę siedziby etc.
W tym przypadku nasuwa się wątpliwość: czy dokumenty już podpisane posiadają moc prawną?