preloader
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
Urząd Gminy Łączna

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” – tlenek węgla to cichy zabójca!

PSP a

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej informuje, że w związku z sezonem grzewczym ponownie prowadzi kampanię profilaktyczno-edukacyjną pod nazwą „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa", która poświęcona jest zagrożeniom związanymi z zatruciami tlenkiem węgla. Celem przedmiotowej kampanii jest uświadamianie społeczeństwa o istnieniu niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych.

Czym jest czad (tlenek węgla) i jak dochodzi do zatrucia?
Czad (tlenek węgla) jest produktem ubocznym każdego procesu spalania - węgla w piecach kaflowych, drewna w kominkach, gazu w kuchenkach lub piecykach łazienkowych, paliwa w silniku samochodowym. Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych i spowodować zagrożenie dla życia ludzkiego.
Czad to bezwonny i bezbarwny gaz, którego ludzkimi zmysłami wykryć w powietrzu się nie da. Może być wszędzie, choć go nie widać ani nie czuć. To pierwsza cecha jego zabójczej natury. Druga, równie niebezpieczna, polega na jego wybitnej zdolności do łączenia się z hemoglobiną, transportującą tlen w ludzkim krwiobiegu. Rezultat braku życiodajnego tlenu w komórkach jest tylko jeden - śmierć.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:
Objawy lekkiego zatrucia tlenkiem węgla mogą do złudzenia przypominać symptomy niestrawności lub grypy. Wśród nich należy wymienić osłabienie, lekki ból głowy, mdłości i wymioty. Taka „lekko zaczadzona" osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w jej krwi krąży tlenek węgla.
Jeśli zatrucie nastąpiło podczas kąpieli w łazience z niesprawnym piecykiem gazowym i kiepską wentylacją, możemy nawet przypuszczać, że osłabienie wynika ze zbyt długiego leżenia w wannie z gorącą wodą i do głowy nam nawet nie przyjdzie, że jesteśmy o krok od śmierci.

Podstawowymi zasadami ABC ustrzegającymi przed zatrucie tlenkiem węgla to:
A. Posiadać prawidłowo wykonaną instalację kominową i wentylacyjną,
B. Zapewnić stały dopływ świeżego powietrza i swobodny odpływ spalin,
C. Właściwie eksploatować urządzenia gazowego i zapewnić ich dobry stan techniczny.

Jak ratować poszkodowanego?
> powiadomić Pogotowie Ratunkowe i Państwową Straż Pożarną,
> jak najszybciej wynieś poszkodowanego na świeże powietrze z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa (w razie potrzeby akcję przeprowadzi Państwowa Straż Pożarna dysponująca odpowiednim sprzętem izolującym drogi oddechowe!!!),
> rozluźnij mu ubranie ale nie rozbieraj aby nie nastąpiła zbyt duża utrata ciepła,
> jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha natychmiast przystąp do sztucznego oddychania i masażu serca.

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla są?
> niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe (szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach w którym następuje spalanie gazu lub innych paliw).
> najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy junkers,
> oraz niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla (czadem)?
> nie zaklejać kratek wentylacyjnych ani okien,
> dokonywać regularnych przeglądów kominowych,
> warto również pomyśleć o zakupie specjalnego czujnika tlenku węgla, który w porę nas ostrzeże przed wydobywającym się tlenkiem węgla.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i twoich najbliższych !

Numery kont bankowych:

Opłata za śmieci: 

68 8520 0007 2003 0029 4018 0019

Pozostałe podatki: 

69 8520 0007 2003 0029 4018 0001

ZGK - opłata za wodę i ścieki: 

64 8520 0007 2003 3000 3091 0001

Projekty realizowane z Funduszy Europejskich

ue1

dofinansowanie polska

COVID-19

covid

flaga ua

gis

Mapa gminy

tvs logo bottom

FPWS logo m

akademia przedsiębiorczości

Akademia Przedsiębiorczości

bip

logotekstura bez tła